Шофиране при мъгла
Мъглата е природно явление, което представлява кондензирала водна пара във вид на микроскопични капки (при температура под 0 °С – ледени кристали) в приземния въздушен слой. С други думи, тя е облак, който започва от земната повърхност и намалява видимостта под 1 km.
Според видимостта, мъглите се класифицират в 4 основни типа:
слаба (видимостта е от 500 м до 1000 м)
умерена (видимостта е от 200 м до 500 м)
гъста (видимостта е от 50 м до 200 м)
много гъста (видимостта е под 50 м)
Мъглата, която се наблюдава над големите градове и индустриалните зони, е сива, т.к. водните капки в нея привличат праха и пушека. Освен, че е вреден за хората с дихателни проблеми, смогът намалява допълнително видимостта по пътищата и увеличава опасността от пътнотранспортни произшествия.
Ето няколко конкретни правила, спазването на които може значително да намали рисковете при шофиране в мъгла.
Фаровете за мъгла
Проблем номер едно при шофиране в мъгла е намалената видимост. Ето защо фаровете са от първостепенно значение.
Уверете се, че знаете как работят предните и задните фарове за мъгла. Използвайте ги. Не се безпокойте, че може да заслепите другите водачи. При ограничена видимост те ще ви помогнат да се ориентирате на пътя много повече, отколкото биха попречили на останали участници в движението. Все пак не ги включвате и изключвате постоянно, за да не им отвличате вниманието.
Бъдете внимателни и се пазете се от водачите, които не са включили фаровете си.
Скорост
Съобразете скоростта според гъстотата на мъглата. Препоръчително е шофирането със 10 км/ч по-малко от разрешеното в съответния участък. Не се водете по водачите, които ви изпреварват. Това е риск, който не ви съветваме да поемате.
При мъгла в по-студени условия, асфалтът може да замръзне и пътят да стане хлъзгав. Бъдете внимателни!
Не ускорявайте, за да избягате от автомобил, който е прекалено близо зад вас.
Преди да намалите скоростта, винаги гледайте в огледалата.
Ако се намирате на кръстовище с ограничена видимост спрете, отворете прозореца и се заслушайте в трафика. Тръгнете, когато се уверите, че може да навлезете в кръстовището.
Бъдете внимателни и съблюдавайте за изскачащи животни.
Мъглата води до намаляване на сцеплението между пътното платно и гумите, което удължава спирачния път. Използвайте спирачките като при дъжд.
На пътното платно
Никога не карайте по средата на пътното платно. Винаги бъдете сигурни, че карате във вашата лента.
Следете линията в края на платното. Ако тя не се вижда, може да се ориентирате по осовата линия.
Водете се от десния край на пътя – това ще ви помогне, ако бъдете заслепени от насрещните автомобили.
Включете чистачките, т.к при мъгла стъклата се опушват много бързо. Почистете обзорните и страничните огледала. Ако по време на движение се налага да спрете, за да ги почистите или по друга причина, направете това възможно най-далече от платното.
Ако видимостта ви е силно ограничена, най-добре пуснете аварийните светлини и отбийте вдясно.
При мъгла очите се изморяват повече, а кръвното налягане се повишава. Правете по-често почивки.
Дистанцията между колите
Колкото по-гъста е мъглата, толкова по-голяма е дистанцията, която е необходимо да спазвате с колата пред вас. Препоръчителното разстояние е 15 м. Дистанцията е времето, което е необходимо, за да реагирате в непредвидена ситуация.
И не забравяйте: ниската скорост и спазването на голяма дистанция между колите, са най-надежните начини за избягване на пътни инциденти в условия на мъгла и намалена видимост.