ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ТРОТИНЕТКИ – ИЗИСКВАНИЯ, ПРАВИЛА И ОТГОВОРНОСТИ. СЪВЕТИ И ПРЕПОРЪКИ ЗА БЕЗОПАСНА МОБИЛНОСТ.
Удобни, компактни и екологични, електрическите тротинетки стават все по – предпочитани като начин за придвижване в градски условия. Заедно с удобствата обаче, управлението на тези средства носи и риск, както за водача им, така и за другите участници в движението. За да можем да се възползваме от предимствата на този вид превозно средство и да го управляваме по безопасен начин е важно да знаем правата и задълженията си.
Какво представляват електрическите тротинетки?
В закона за движение по пътищата е дадена дефиниция на за електрическа тротинетка, която гласи:
Индивидуално електрическо превозно средство (ИЕПС) е пътно превозно средство, оборудвано с електрически двигател/и и максимална конструктивна скорост, надвишаваща 6 км/ч, без или със място за сядане с височина на точка R (референтна точка на седене), ненадвишаваща 540 мм, когато превозното средство е с не повече от две колела или с височина на точката R, ненадвишаваща 400 мм, когато превозното средство е с три или повече колела, със собствена маса до 50 кг. Не са индивидуални електрически превозни средства инвалидните колички, обслужващи лица с увреждания.
На какво трябва да отговарят електрическите тротинетки (ИЕПС)?
За да участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, всяко индивидуално електрическо превозно средство трябва да има изправни:
спирачки;
механичен или електронен звънец и да няма друг звуков сигнал;
устройство за излъчване на бяла или жълта добре различима светлина отпред и устройство за излъчване на червена светлина отзад.
Кой може да управлява индивидуално електрическо превозно средство (ИЕПС)?
В закона за движение по пътищата изрично е упомената минималната възраст, която лицата трябва да са навършили за да управляват електрически тротинетки (ИЕПС).
16 навършени години – по велосипедна инфраструктура и по пътища и улици с максимално разрешена скорост до 50 км/ч;
14 навършени години – само по велосипедни алеи.
Кои са основните правила за движение, които водачът на ИЕПС е длъжен да спазва?
Според закона за движение по пътищата, водачът на ИЕПС е длъжен:
да ползва в тъмните часове на денонощието и/или при намалена видимост светлоотразителни елементи върху видимата част на облеклото, позволяващи да бъде лесно забелязан (при неспазване – глоба 10 лв.);
да се движи по изградената велосипедна инфраструктура, а при липса на такава, възможно най – близо до дясната граница на платното за движение (при неспазване – глоба 50 лв.);
в тъмните часове на денонощието и/или при намалена видимост да управлява индивидуалното електрическо превозно средство с включени светлини (при неспазване – глоба 50 лв.);
да се движи с изправна спирачна система на управляваното индивидуално превозно средство (при неспазване – глоба 50 лв.);
да ползва каска, ако е на възраст до 18 години (при неспазване – глоба 10 лв.).
!!Санкциите за неспазване на правилата за движение са съответно 10 и 50 лева – в зависимост от тежестта на нарушението.
Какви са забраните за движение заложени в закона за движение по пътищата?
На водача на индивидуално електрическо превозно средство е забранено:
да се движи по пътища и улици, на които максимално разрешената скорост за движение е над 50 км/ч; ограничението не се прилага за улици с изградена велосипедна инфраструктура;
да се движи в зони, обозначени с пътен знак В9 “Забранено е влизането на велосипеди”;
да се движи по улици, обозначени с пътен знак Г13 “Пътна лента или платно за движение само на превозни средства от редовните линии”;
да развива скорост по – висока от 25 км/ч;
да превозва други лица;
да се движи успоредно до друго индивидуално електрическо превозно средство или двуколесно пътно превозно средство;
да управлява превозното средство, без да държи кормилото с ръка;
да се движи в непосредствена близост до друго пътно превозно средство или да се държи за него;
да превозва, тегли или тласка предмети, които пречат на управлението на превозното средство или създават опасност за другите участници в движението;
да управлява превозното средство по площите, предназначени само за пешеходци;
да използва мобилен телефон при управлението на индивидуално електрическо превозно средство.
!! При неспазване на която и да е от гореизброените забрани е предвидена глоба в размер на 50 лв.
!!! Запомнете: Правилата и забраните предвидени в закона за движение по пътищата са регламентирани с цел вашата безопасност и тази на другите участници в движението.
Съвети и препоръки за безопасна мобилност:
Обърнете внимание, че когато пресичате на пешеходна пътека или на пешеходен светофар е абсолютно задължително да слезете от електрическата тротинетка.
Носете винаги предпазна каска, когато управлявате електрическа тротинетка или велосипед. При инцидент на пътя, тя може да ви предпази от сериозни наранявания.
!!! Запомнете: Електрическата тротинетка не е за забавление! Тя е средство за придвижване, което не бива да предоставяте на лица, които нямат навършена необходимата възраст.
Старайте се да бъдете максимално обезопасени и внимателни на пътя! Запомнете, че в тъмните часове на денонощието, носенето на светлоотразителна дреха или жилетка ви прави в пъти по – видими за останалите участници в движението.
Когато управлявате електрическа тротинетка винаги бъдете внимателни и фокусирани, защото представлявате сериозна заплаха за пешеходците.
Трябва да знаете, че в действителност електрическите тротинетки са безшумни и много често застрашават пешеходците. Бъдете максимално фокусирани, когато управлявате тези средства!
Не използвайте електрическата тротинетка когато вали! Когато настилката е мокра, превозното средството става по – трудно за контрол.
Балансът при тези превозни средства е много важен. Не се опитвайте да карате електрическата тротинетка с една ръка!